Instagram Taktikleri

Instagram Hesabınızı Güzelleştirecek 9 Basit İpucu

Instagram hakkında bildiğiniz her şeyi bir kenara atın. Bunun yerine birlikte en baştan başlamaya ne dersiniz? Preview uygulamasını yüklemeniz size önereceğimiz ipuçlarını yerine getirmeniz için çok önemlidir çünkü Preview, yayın akışınızı kendinize özel bir şekilde tasarlamanıza yardımcı olur. Size bu makalede önereceğimiz ipuçlarını Preview uygulaması ile kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Instagram yayın akışınızı görsel bir şölene dönüştürmek için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz lazım. Görsel şölen derken asıl anlatmak istediğimiz şey Instagram profilinizde belirli bir tutarlılığı yakalamış olmanızdır.

Eğer Instagram’ı profesyonel anlamda kullanıyorsanız ve bir markanın sosyal medya yöneticiliğini yapıyorsanız, görsel tutarlılığı yakalamanın ne kadar önemli olduğununun altını önemle çizmemiz gerekir. Instagram yayın akışınızı, şirketinizin bir kartviziti olarak görün. Her yüzün arkasında bir kişilik vardır. Instagram profilinizde kullanacağınız tema da bu kişiliği oluşturur. Bu yüzden görsel tutarlılığı doğru bir şekilde elde etmek Instagram’daki kişiliğinizi yansıtmak için çok önemlidir.

Profesyonel Instagram Yönetimi

Instagram yayın akışınız göze de hoş geldiği takdirde diğer kullanıcılar tarafından takip edilme ve fotoğraflarınıza beğeni alma şansınız çok daha artar. Bunun yanı sıra Instagram beğeni satın al hizmetlerimiz ile de hesabınızı daha güzel ve kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Bu işlemleri manuel yapmak istemezseniz Instagram aylık oto beğeni paketlerini de tercih edebilirsiniz.

Bu makalede size şunlardan bahsedeceğiz:

 • Kullanabileceğiniz düzen seçenekleri,
 • Instagram fotoğraflarınızın yerlerini nasıl değiştireceğinizi,
 • Ayrıca basit ama inanılmaz önemli ipuçlarını da bu yazıda bulabileceksiniz.

Eğer bu bahsi geçecek olan stratejileri kendi Instagram hesabınızda kullanırsanız, önemli farklar göreceğinizi kesinlikle garanti ediyoruz. Haydi o zaman işe başlayalım! İşte Instagram yayın akışınızı güzelleştirmek için uygulayabileceğiniz 9 küçük strateji:

1. Yayın akışınızın düzenini belirleyin

Öncelikle bilmeniz gereken şey, genel yayın akışınızın hangi düzene sahip olacağıdır. Bir tema oluşturmanın en kolay yollarından biri düzeni belirlemektir. Preview uygulamasında toplamda 7 tane düzen vardır. Bu düzenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kare
 • Çapraz
 • Mozaik
 • Sıradan sıraya
 • Ortada çizgi
 • Gökkuşağı
 • Çerçeve

2. Tema seçin

Canlı, gotik, rengarenk… Hangi tema olursa olsun, Instagram yayın akışınızın genel görünüşünü etkileyecek olan şey temadır. Hesabınızın görsel kişiliğini seçeceğiniz tema yansıtır.
Peki temanızın ne olmasını istiyorsunuz? Romantik, tropikal, renkli, minimalist, beyaz, koyu vs… Hangi konulara karşı çok ilgi gösteriyorsunuz? Bu konular arasından 3 tanesini belirleyin. Örneğin moda, yemek ve doğa konularını seçtiniz diyelim. Sadece bu üç konu hakkında fotoğraf paylaşın. Seçeceğiniz bu konular; içeriğinizi, hikayenizi ve temanızı oluşturacak. Yine Preview uygulamasını kullanarak farklı temalar seçebilir ve oluşturabilirsiniz. İlham alın ve stilinizi seçin. Seçtiğiniz stile sadık kalın. Stilinize sadık kalırsanız tutarlı bir tema elde etmiş olursunuz.

3. Sadece bir filtre seçin ve sürekli onu kullanın

Filtresiz bir tema düşünülemez bile. Tutarlı bir tema oluşturmanın kolay yollarından biri sürekli olarak aynı filtreyi kullanmaktır. Preview uygulamasındaki Filtre Paketleri sayesinde işiniz oldukça kolaylaşıyor. Böylece Instagram hesabınızdaki atmosferi sürekli ve tutarlı bir şekilde aynı tutmayı başarabilirsiniz.

4. Fotoğraflarınızı mükemmel bir şekilde yerleştirin

4. adıma geldiyseniz artık düzeninizi ve temanızı belirlediniz demektir. Düzeninizi seçtiniz ve temanızın nasıl görüneceği hakkında bir fikriniz var. Sürekli kullanacağınız filtre üzerinde de kararınızı verdiniz. O zaman harika, çünkü temanız gerçekten de çok iyi görünmeye başladı bile. Şimdi temanız doğrultusunda paylaşacağınız fotoğraflar arasındaki akışın pürüzsüz olmasını sağlamanız gerekiyor. Bazı Instagram hesapları neden mükemmel görünüyor? Bu hesaplar harika görünüyor çünkü o hesapların sahipleri hangi fotoğrafın hangi fotoğraf yanına konulursa en güzel şekilde görüneceğini biliyor.

Konuyu biraz daha açalım:

Sadece kahve temalı bir Instagram hesabınız olmadığı sürece, ki sadece bir temaya odaklanan hesaplara mono tema deniyor, tüm kahve fotoğraflarınızı yan yana koymayın. Bunun yerine bu kahve odaklı fotoğrafları yayın akışınıza yaymayı deneyin. Aynı temadaki fotoğrafları birbirinden ayırıp hesabınıza yaydığınızda çok daha dengeli görünen bir Instagram profiline sahip olursunuz. Zaten ulaşmanız gereken amaç da bu dengeyi kurmaktır.

İnsan gözünün, dengeyi kuran yayın akışlarını incelemesi ve bu hesaplardaki içeriklerin keyfine varması çok daha kolaylaşıyor. Eğer bir kahvenin yanına tekrar başka bir kahve fotoğrafı koyarsanız ziyaretçileriniz tarafından sıkıcı bir profile sahip olduğunuz düşünülebilir.

Eğer bir kafenin ya da fincan ve bardak üreten bir markanın Instagram hesabını yönetiyorsanız bu sizin mono temanız olacaktır. Yalnız bu, sürekli olarak sadece fincan ve kahve fotoğrafı paylaşmak zorunda olduğunuz anlamına gelmemeli. Fotoğraflarınızda yaratıcılığı yakalamaya çalışın.

5. Renk koordinasyonu yapın

Profilinizi bir seviye üste taşıyın ve fotoğraflarınızdaki renkleri koordine edin.
Renk koordinasyonu yapmak için fotoğraflarınızda hep kullanacağınız 2-3 rengi seçin ve seçtiğiniz düzende yer alan fotoğrafları yayarak dengeli bir tema oluşturun.

Örneğin:

 • @lumiwau sürekli olarak pembe ve mavi arkaplan renklerini kullanıyor ve farklı temadaki fotoğraflarını yayıyor.
 • @sarah_bubbles_ gezi teması için mavi ve yeşil renklerini kullanmayı tercih ediyor.
 • @hanneernest temasını oluşturmak için siyah ve kırmızı renklerini seçmiş.

6. Fotoğraflarınızı hep aynı şekilde kırpın

Instagram’da tutarlı bir tema oluşturmanın kilit yolu fotoğraflarınızı sürekli olarak aynı şekilde kırpmanızdır. Örneğin beyaz çerçeve temasını kullanıyorsanız hep aynı beyaz çerçeveyi kullanın.

7. Doğal ışık sizin en yakın arkadaşınızdır

Doğal ışığın fotoğraf çekimi için ne kadar da önemli olduğunu daha önce kaç kez duydunuz? Eğer fotoğraflarınızda doğal ışıktan yararlanmıyorsanız kesinlikle büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Fotoğraflarınızı doğal ışıkta çekmek gerçekten de çok önemli! Peki neden mi? Çünkü doğal ışık sayesinde fotoğraflarınızı daha yüksek kalitede ve daha fazla detaylı olarak çekmiş olursunuz. Ayrıca doğal ışıkta çekilen fotoğraflar, filtre eklendiğinde de daha güzel görünür.

Peki fotoğraf çekerken doğal ışıktan yararlanmanın en ideal zamanları nelerdir?

 • Sabah
 • Öğleden sonra

Fotoğraflarınızı camın yanında çekin ki doğal ışığı yeterince alabilesiniz.

Önemli ipucu: Daha da tutarlı bir tema elde etmek için hep aynı ışık altında fotoğraf çekmeye çalışın. Yani doğal ışıktan yararlanmak için fotoğraflarınızı günün hep aynı saatinde çekmeye özen gösterin.

8. Yüksek kaliteli fotoğraflar her zaman için kazanır

Bu ipucuyu artık herkes biliyor ama biz yine de belirtelim istedik. Yüksek kaliteli fotoğraflar ne kadar beğeni alacağınıza doğrudan etki eden bir faktördür. Bulanık fotoğraflar kilometrelerce uzaklıktan görünebilir. Halbuki yüksek kaliteli bir fotoğraf ise ilgi çekici, detay dolu ve keskin olandır. Üzerine tekrar tıklayıp yakından incelemek istediğimiz fotoğraftır yüksek kaliteli olan.

Fotoğraf paylaşırken iyi kaliteye sahip bir fotoğraf olmasına özen gösterin. Peki bunu nasıl yapmamız gerek?

 • Cihazınızın ön kamerasını kullanarak fotoğraf çekmeyin. Çünkü ön kemara düşük kaliteli fotoğraflar çeker.
 • Cihazınızın arka kamerasını kullanarak fotoğraf çekmeye özen gösterin. Çünkü arka kameranın özellikleri ve piksel seviyesi daha yüksek olduğu için doğal olarak çekeceğiniz fotoğraflar da daha yüksek kaliteli olur.
 • Daha önce paylaşmış olduğunuz bir içeriği tekrar paylaşmak için ekran görüntüsünü alıp öyle paylaşmayın. Bu işlem fotoğrafın kalitesini düşürür.
 • Bunun yerine Preview uygulamasının repost özelliğini kullanarak daha önce paylaşmış olduğunuz bir fotoğrafı kalitesinden ödün vermeden tekrar paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafınızın kalitesini artıracak düzenleme sırrı:

Preview uygulamasındaki Foto Editörü’ne (Photo Editor) girin. Fotoğrafınızın kalitesini otomatik olarak artırmak için enhance butonuna tıklayın. Fotoğrafınıza kontrast eklemeyi ve biraz keskinlik katmayı da sakın unutmayın.

9. Keyfini çıkarın

Eğer yaptıklarınızdan keyif almıyorsanız Instagram yayın akışınız asla sizin istediğiniz gibi görünmeyecektir. Uygulayacağınız stratejileri severek ve eğlenerek yapın. Paylaşmak ve görmek istediğiniz içerikleri üretirken acele etmeyin ve ihtiyacınız olan zamanın tamamını kullanın. Yaratıcılığınızı konuşturun ve yayın akışınızı planlamanın keyfini çıkarın.

İyi Instagramlamalar dileriz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek