Instagram Taktikleri

Instagram’da Mavi Tık Almanın 5 Yolu

İster yeni aldığınız bir kıyafete iltifat edilmesi olsun ister patronunuzdan alacağınız bir pozitif ifade olsun onay almak, her zaman için insana kendini iyi hissettiren bir şeydir. Markalar ve sosyal medyada pazarlama yapan kişiler için tanınmanın yolu onay almaktan geçer. Şirketler; Instagram, Youtube, Twitter ve Facebook üzerinde faaliyet gösteren birçok hesapta bulunan mavi tık işaretini kendi profillerinde de olmasını ister.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketlerin yüzde 71’i Instagram’ı kullanmaktadır. Yani bu ülkede bir fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram marka bilinirliği açısından büyük bir önem taşır. Bu durum elbette ki sadece Amerika’ya özel değildir. Dünya üzerinde birçok şirket Instagram’ı kullanmaktadır.

Şirketler rekabetçi ortamdan gelip çıkarak liderliğe ulaşmaya çabalarken profilinizde bir mavi tık işaretinin olması, izleyicilerinize asıl kralın siz olduğunuzu gösterir. Hava atma konsepti sadece küçücük bir mavi tık işaretine sığrıdılmıştır ve sosyal medya sitelerini kullanan herkes de hava atmak için bu işareti istemektedir.

Ama asıl sorun Instagram’dan onay almanın yollarını bulmaktır. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki profiliniz için mavi tık işaretini almak pek kolay bir işlem değil. Sadece sevimli kedi ve köpek yavruları fotoğraflarını paylaşmak işe yaramayacaktır. Peki Instagram’da onaylı bir profil sahibi olmak için ne yapmanız gerekiyor?

Instagram onaylı bir profile sahip olmak ne anlama gelir?

Instagram tarafından mavi tık rozetine sahip olmanız, profilinizin gerçek ve asıl sahibine ait olduğu anlamına gelir. Mavi tık, gerçekten de dünyaya kendinizi tanıttığınız kişi olduğunuzu garanti eder. Profilinize bakan bir kişiye güven verir. Instagram tarafından onay alan bir profil, doğru kişiyi takip ettiklerine dair insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Bir mavi tık işaretini gördüğünüzde gerçekten de Emma Watson’un kendisini takip ettiğinizi biliyor olursunuz. Takip ettiğiniz kişi Hermione karakterine tapan bir Harry Potter fan hikayesi yazarı değildir. Gerçekten de Emma Watson’dır ve bunu yüzde 100 emin olarak bilmenizi sağlayan tek faktör mavi tık işaretidir.

Instagram onaylı profile sahip olmanın başka bir avantajı da vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi mavi tıklı bir profile sahip olmak, rakipleriniz arasından sıyrılmanıza ve müşterilerin dikkatlerini üzerinize çekmenize yardımcı olur.

Bu onur madalyaları, Instagram moderatörleri tarafında teker teker verilir ve onay talep eden profillerin mavi tık rozetini hak etip etmediğini belirlemek için yapılan araştırmalar uzun sürer ve oldukça detaylıdır. Yani kısacası Instagram algoritmasını avantajınıza kullanıp sistemi kandırarak mavi tık almanız mümkün değildir. Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre:

“Sadece halk figürleri, ünlüler ve markalar onay işaretine sahiptir.”

Yani daha yeni yeni ün kazanan bir kişiyseniz, hemen Instagram’dan bir mavi tık almayı beklemeyin.

Instagram tarafından onay almak için ne yapılması gerektiğini bilmeyen o kadar çok sayıda kullanıcı var ki… Zaten bu durum, mavi tık rozetini daha da çekici ve değerli kılan faktörlerden birini oluşturuyor. Çünkü sağdan soldan herkes mavi tık alsaydı, insanlar onu bu kadar çok istemezdi. Neden mi? Çünkü o zaman onaylı bir profil sahibi olmak oldukça sıradan bir şey haline gelirdi.

Peki mavi tık rozetine sahip seçilmiş şanslı kişilerden biri olmak için ne yapmanız gerekiyor?

Instagram’dan mavi tık almak için çok yüksek sayıda takipçi sahibi olmanız gerekiyor mu?

İşte Instagram’dan onay almanın en büyük sorunu budur. Profilinizde bir mavi tık işaretinin olması takipçi sayınızı artırma yolunda size fazlasıyla yardımcı olacak bir faktördür. Instagram onaylı olmak, arama sonuçlarının en yukarısında çıkmanızı sağlar ve güvenilirliğiniz ile itibarınızı artırır. Daha fazla takipçi sayısına sahip olmanız elbette ki bu onaylanma süreci içerisinde yardımcı olacaktır. Takipçi sayınızı artırmak için InstaAVM’nin %100 Türk takipçi hizmetlerinden yararlanabilir ve müşteri memnuniyetinin keyfini çıkarabilirsiniz.

İşte Instagram’dan mavi tık almanıza yardımcı olacak 5 ipucu:

Adım 1: Her türlü sosyal medya platformunda bir varlığınız olsun

Mavi tık almak için fazla bir Instagram takipçi kitlesine sahip olmak zorunda değilseniz peki o zaman neye ihtiyacınız var?

Birinci adım marka varlığınızı diğer platformlara da yaymaktır. Diğer sosyal medya platformlarında temeli sağlam bir marka varlığı oluşturduğunuz zaman Instagram’daki profilinizin daha gerçekçi ve güven verici görünmesini sağlamış olursunuz. En iyi sonuçları almak için paralel platformları seçmeniz gerekiyor.

Örneğin basın duyuruları ile Twitter arasında çok yakın bir bağ bulunmakta. Bunun nedeni belirli bir şeyi dünyaya duyurmak isteyen siyasetçilerin ve gazetecilerin Twitter’ı kullanmasıdır. Görsel medyaya odaklı bir platform olan Instagram’ın ise Musically, Facebook ve YouTube ile yakın bağı vardır. Örneğin The Walking Dead’ın çok sevilen karakterlerinden Glenn’i canlandıran Steven Yeun’un hem Facebook hem de Instagram üzerinde güçlü bir takipçi kitlesi bulunmaktadır.

Diğer sosyal medya platformlarında daha fazla takipçi kazanmanın yolları nelerdir?

Daha fazla takipçi kazanmak için aşağıdaki ipuçlarını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz:

Tutarlı bir tema ve ses ile marka kişiliğinizi oluşturun

Birçok marka takipçileri ile bağlantı kurma konusunda bir hayli pasif kalıyor. Eğer size has olan benzersiz kişiliğinizi online ortamda tutarlı bir şekilde göstermeyi başarırsanız, insanlarla bağlantı kurmanız da bir o kadar kolaylaşmış olur.

Sık olarak paylaşım yapın

Bu ipucu her sosyal medya platformu için geçerlidir. Ne kadar çok aktif paylaşım yaparsanız, sizinle etkileşimde bulunmaları için insanları bir o kadar çok teşvik etmiş olursunuz.

Yüksek kaliteli içerik üretin

Instagram’daki takipçi kitlenizi artırmak için nasıl yüksek kaliteli harika fotoğraflar paylaşıyorsanız, diğer sosyal medya platformları için de ilham verici ve yüksek kaliteli içerikler üretmeniz gerekiyor. Takipçilerinizin aradığı içerik tipini tespit edin ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik paylaşımlar yaparak takipçi kitlenizi genişletin.

Adım 2: Kimliğinizin taklit edilme riski olduğunu belirtin

Kimliğinizin risk altında olmasını ileri sürmek yalandan yardım istemek gibi olabilir ancak bu ipucu doğrudan Instagram’ın kendisi tarafından paylaşıldı. Instagram’daki kullanıcıların yaklaşık olarak yüzde 80’i bir markanın profilini takip etmektedir. Instagram, bu insanların doğru ve gerçek olan markaları takip ettiklerinden emin olmalarını istiyor ve bundan dolayı konuya yönelik aşağıdaki açıklamayı yapıyor:

“Fazla tanınan kişi ve markaların onay almasının sebebi taklit edilme risklerinin çok daha yüksek olmasıdır.”

Mavi tık rozeti, sizi taklitlerden ayırır ve profilinizin gerçekten de size ait olduğunu kanıtlar. Herhangi bir taklitçiyi takip etmediğini bilen takipçileriniz kendilerini güvende hissederler. İnsanlar gerçekten de Justin Bieber’ın kendisini takip ettiğini bilmek istiyor. Bir Justin Bieber hayranı tarafından açılan sahte ve taklit hesabı değil.

Taklit edilme riskinizin olduğunu belirttiğiniz zaman, size onay vermesi için Instagram’ı teşvik etmiş olursunuz. Yalnız hesabınız şüpheli olmasın ve şansınızı artırmak için sakın sahte hesaplar açmaya başlamayın. Instagram onayı almak istiyorsanız bunu mutlaka kurallara göre yapmanız lazım. Biri sizin isminizi arattığında sonuçlarda ille de ilk sırada çıkacağım diye uğraşmayın. Dikkatleri üzerinize çekmemeye çalışın ve sakin bir şekilde tespit edilmeyi bekleyin.

Adım 3: Hesabınızda aktif olun

Yukarıda dikkatleri üzerinize çekmeyin dedik ama dediğimiz şey, tamamen sırf onay almak için sistemi kandırmaya yönelik herhangi bir işlem yapmamanıza dair yapılan bir yorumdu. Elbette ki hesabınızın pasif olmasına izin vermeyin. Sık olarak paylaşacağınız yüksek kaliteli ve ilgi çekici içeriklerle tabii ki de dikkatleri üzerinize çekmeniz gerekiyor.

Eğer Instagram platformunu kullanmazsanız mavi tık rozetini almayı beklemeyin. Onay almaya değer olup olmadığınızı kontrol etmek için profilinizi ziyaret eden bir Instagram görevlisi, profilinizde ne kadar aktif olduğunuzu ve düzenli aktivite olup olmadığını gözlemleyecektir. Eğer Instagram platformunu düzenli ve aktif bir şekilde kullanmıyorsanız, onay alma işlemini başlatmanın hiçbir anlamı yoktur. Zaten Instagram’da aktif değilseniz mavi tık sahibi olmanın mantığı nedir ki?

Instagram profilinize mavi tık alma şansınızı artırmak için bunları yapın:

Harika görünen kaliteli fotoğrafları stoklayın

Instagram tamamen görsel estetik üzerine kurulmuş olan bir platformdur. Influencerların fazla sayıda takipçi kazanmalarının sebebi, izleyici kitlelerinin ilgisini üzerlerine nasıl çekeceklerini çok iyi bilmeleridir. Takipçilerinizin sizin sayfanızda hangi tipteki içerikleri görmek istediğini tespit edin ve onların istediklerine göre uygun olan fotoğraflar çekip paylaşın.

Instagram Insights’dan mutlaka yararlanın

Instagram kurumsal hesabınıza gidin ve Insights analiz aracını açarak insanların hoşuna giden içerik tiplerini belirleyin. Elde ettiğiniz veriler doğrultusunda bir içerik planı oluşturun. Takipçilerinizin en fazla aktif olduğu günlerde ve saatlerde paylaşım yaptığınızdan emin olun. Sprout Social gibi platformları kullanarak takipçileriniz hakkında daha fazla veri edinebilir ve pazarlama çalışmalarınız ona göre yapabilirsiniz.

Etkileşim kurun

Size gelen yorumlara cevap vermeyi, diğer kullanıcıların da içeriklerini beğenmeyi ve sektörünüz ile ilgili hashtaglerin araştırmasını yapmayı sakın unutmayın. Her bir sosyal medya sitesinde en kilit faktörlerden biri etkileşim kurmaktır.

Adım 4: Onay almaya değer olduğunuzu gösterin

Instagram’ın size onay vermesini mi istiyorsunuz? O zaman bu onaya değeceğinizi göstermeniz gerekiyor. Kendinizi Google arama motorundan aratın. Karşınıza hiçbir sonuç gelmiyor mu? O zaman bu çok kötüye bir işaret. Eğer bir kişisel markanız yoksa Instagram’ın onaylayacağı bir şey de yok demektir.

Bir Instagram hesabının mavi tık alıp almayacağına karar verecek olan şey Instagram algoritması değildir. Gerçek insanlar manuel olarak onay taleplerini detaylı bir şekilde inceler ve sizi bulmak istiyorlarsa Google’dan arama yaparlar. Eğer markanız ile ilgili ulusal duyurular ve makaleler varsa o zaman onay alma şansınız çok daha fazla artacaktır.

Onay almaya değer bir hesap olduğunuza dair Instagram’ı kandırmaya çalışmayın. Instagram çalışanları cahil değiller. Bir Wikipedia sayfası açmanın ne kadar da basit olduğunun zaten farkındalar. Yani markanız ile ilgili hızlıca bir Wikipedia sayfası açmak hava atılacak bir şey değildir ve zaten Instagram çalışanlarından bu tip ucuz dolandırıcılıklara kanmalarını sakın beklemeyin.

Onay alma şansınızı artırmak istiyorsanız fakat aynı zamanda da bir sonuç almaktan oldukça uzak olduğunuzun farkındaysanız, dijital ortamdaki varlığınız üzerinde çalışmalar yapmaya başlayın. Bir halka ilişkiler firması ile birlikte çalışmayı deneyebilirsiniz. Diğer yandan mükemmel kalitede içerikler üretmeye mutlaka devam etmelisiniz. Hatta influencerlarla işbirliği bile yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Adım 5: Onay verilmesini talep edin

Instagram yaptığı bir açıklamaya göre; “Onay rozetini talep etmek veya satın almak şu an için mümkün değildir.” Fakat bu tam olarak doğru değil. Bu adımı kullanarak mavi tık almak hiç de kolay değil fakat böyle bir seçeneğinizin mevcut olduğunu bilmenizi istiyoruz. Bunu başarmak için yapmanız gereken şey doğru insanlarla iletişim kurmaktır. Örnek vermek gerekirse;

Ünlü kişilerle veya onları temsil eden dijital ajanslarla çalışın

Bu tip ajanslarda birçok çalışanın zaten onay talebinizi hızlandıracak erişime sahip Instagram çalışan tanıdıkları bulunuyordur.

Instagram destek ekibi ile iletişim kurmayı çalışın

Instagram’ın onay destek ekibi ile iletişim kurmak inanılmaz derecede zor olsa bile yine de onlara mesaj atmayı deneyin. Spam yapmayarak ısrarcı bir şekilde onay talep etmek ve durumunuzu açıklamak eninde sonunda istediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 

Facebook reklamlarına yatırım yapın

Unutmayın ki Facebook ve Instagram birbirine bağlıdır ki zaten Instagram’ın Facebook tarafından satın alındığını eminiz ki neredeyse hepiniz biliyorsunuzdur. Bu nedenden dolayı Facebook üzerinden para harcamak, Instagram’ın onay destek ekibine erişim kapınızı aralayabilir.

Özetlemek gerekirse Instagram’da mavi tık rozeti olan bir profile sahip olmak için kendinizi nasıl pazarlayacağınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Doğru kişilerle bağlantı kurmalı, en mükemmel niteliklere ve geçmişe sahip olmalı ve hesabınızı sürekli olarak ileriye daha iyiye taşımalısınız. Profilinizi Instagram tarafından onaylatmak hiç de kolay olmayan bir işlemdir. Zaten tam da bu nedenden dolayı o mavi tık rozetleri bu kadar fazla rağbet görüyor.

Instagram’dan onay almaya değer mi?

Instagram’dan mavi tık almak için çok fazla planlama yapmanız ve aşırı derecede fazla efor sarf etmeniz gerekiyor. Tüm bu onay işlemleri gerçekten de çok sinir bozucu bir süreç olabilir. Amacınız sadece mavi tıklı profiliniz ile hava atmak ise gerçekten de bu süreçle uğraşmanıza değmez. Onay talebi istemeden önce mavi tık rozeti almak istemeniz için sağlam bir nedeninizin olduğundan emin olun. Nedeniniz sadece hava atmak ve egonuzu tatmin etmek olmamalı.

Instagram onaylı olmanın, daha itibarlı bir markadan daha güçlü bir sosyal arama varlığına kadar birçok muhteşem avantajlarının olduğunu unutmayın. Instagram onaylı olmak sizi rakiplerinizden ayıracak ve markanız için çok değerli olan müşterilere erişim sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Eğer mavi tık rozetini doğru bir şekilde kullanabilirseniz, sosyal medya platformlarında daha popüler hale gelebilir ve müşteri kazanım oranlarınızı da artırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey Instagram’a onay almaya değer olduğunuzu kanıtlamaktır.


Peki sizin bir Instagram onaylı profiliniz var mı? Ya da daha önce onay talep ettiniz mi? Ne gibi deneyimler yaşadınız? Eğer başvurunuz kabul edilmediyse Instagram’ın size sunduğu gerekçeler nelerdi? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmanızı merakla bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek