Instagram

En Etkili Instagram Kullanma Taktikleri 10+

Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu platformu etkili bir şekilde kullanan kullanıcı sayısı ise oldukça azdır. Bu yazımızda Instagram’ı etkili bir şekilde kullanabileceğiniz 10 adet instagram kullanma taktikleri ile karşınızdayız.

Instagram Kullanma Taktikleri

Instagram’ı etkili bir şekilde kullanabilmek için uygulayabileceğiniz pek çok taktik vardır. Bu taktikleri doğru bir şekilde uygulayarak sizler de beğeni, takipçi sayınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Instagram kullanma taktikleri arasında uygulayabileceğiniz taktikler ise şöyledir:

  1. İlgi çekici ve renkli fotoğraf ile videolar paylaşın.
  2. Fotoğraf filtrelerini aşırı derecede kullanmaktan kaçının.
  3. Hashtag kullanımını abartmayın.
  4. Yeni muhteşem içerikler keşfetmek için “keşfet” sekmesini kullanın.
  5. Takipçilerinizin ilgisini üzerinizde tutmak için sıklıkla paylaşım yapın.
  6. Instagram Direct’i kullanarak belirli kişilerle iletişim kurun.
  7. Takipçilerinizle iletişim içerisinde olun.
  8. Takipçi satın alın.
  9. Shout out fonksiyonunu deneyin.
  10. En yeni Instagram trendlerini sürekli takip edin.

1. İlgi çekici ve renkli fotoğraf ile videolar paylaşın

Instagram tamamen takipçilerinize değer katmanız ile ilgili olan bir platformdur. Eğer daha fazla etkileşim elde etmek istiyorsanız bu faktöre daha da dikkat etmeniz gerekir. Daha fazla etkileşim almak için asıl amacınız; diğer Instagram kullanıcıları üzerinde mutluluk, sevinç, motivasyon, nostalji, sevgi ve mizaç gibi herhangi bir duyguyu oluşturacak fotoğraf ve videolar paylaşmak olmalıdır. Çok renkli ve yüksek kaliteli fotoğraflar genelde Instagram’da en fazla etkileşimi yakalamaya başaran paylaşımlar olarak karşımıza çıkıyor.

2. Fotoğraf filtrelerini aşırı derecede kullanmaktan kaçının

Instagram, kullanıcılarına fotoğraflarına ekleyebilecekleri ve fotoğraflardaki stili ve görüntü kalitesini otomatik olarak artırabilecekleri birçok sayıda filtre sunmaktadır. Ancak bu trend yavaş yavaş yok olmaktadır. Artık kullanıcılar bol renkli ama hala doğal görünmeyi başaran fotoğrafları görmek istiyor. Fotoğraf filtrelerini kullanmak gayet ikna edici olabilir ama mümkün olduğunca bu filtreleri abartıya kaçacak şekilde kullanmamaya dikkat edin. Fotoğraflarınızdaki renkleri ve kontrastı normal ve doğal şekilde tutacak filtreleri tercih ederek kendinizi sınırlamaya çalışın.

3. Hashtag kullanımını abartmayın

Instagram kullanma taktikleri arasında en önemliler etiketlerdir. Hashtag kullanarak Instagram’daki kullanıcılara ulaşma kapasitenizi fazlasıyla genişletebilirsiniz. Böylece yeni takipçiler çekmiş ve daha fazla etkileşim alma fırsatını yakalamış olursunuz. Ancak ne yazık ki bazı kullanıcılar hashtag kullanımının sınırlarını aşabiliyor. Paylaşımlarında yer alan captionlar tamamen hashtagler tarafından istila edilmiş durumda ve üstüne üstük paylaşılan fotoğrafların teması ile ilgili bile olmayan hashtaglerin tercih edilmiş olan durumlara rastlama şansınız oldukça yüksek. Hashtag kullanacaksanız sayılarını mümkün olduğunca en aza indirgemeye çalışın ve paylaşımınızın konusu ile ilgili olan anahtar kelimeleri hashtag olarak kullanın.

4. Yeni muhteşem içerikler keşfetmek için “keşfet” sekmesini kullanın

Instagram’da yer alan Keşfet Sekmesi en popüler fotoğraf ve videoların gösterildiği alanı kapsar. Keşfet sekmesinde karşınıza çıkacak olan fotoğraflar, sizin takip ettiğiniz kişiler tarafından beğenilen veya yorum yapılan fotoğraf ve videolara göre size özel olarak seçilir. Keşfet sekmesini sıklıkla inceleyerek takip edecek yeni hesapları ve etkileşimde bulunacak eğlenceli paylaşımları tespit edebilirsiniz.

5. Takipçilerinizin ilgisini üzerinizde tutmak için sıklıkla paylaşım yapın

Takipçilerinizle sürekli etkileşim halinde bulunmak istiyorsanız sık bir şekilde yeni içerikler üretmek zorundasınız. Elbette ki bu, her bir gün için 10 tane fotoğraf paylaşmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Günde bir içerik ya da her iki günde bir içerik paylaşmak, takipçilerinizin ilgisini yakalamak için oldukça ideal bir plandır. Uzun bir süre boyunca hiçbir paylaşımda bulunmadığınız takdirde birkaç tane takipçi kaybederseniz sakın şaşırmayın.

 

6. Instagram Direct’i kullanarak belirli kişilerle iletişim kurun

Takipçilerinizin ilgisini çekmek için sıklıkla paylaşım yapmak oldukça iyi bir fikir ancak bazı durumlarda her takipçiniz için herkes tarafından görünebilir paylaşımlar yapmak zorunda değilsiniz. Bu durumlarda seçeceğiniz belirli takipçileriniz ile doğrudan iletişim kurabilir ve onlara beğeneceklerini düşündüğünüz fotoğraf veya videoyu özel mesaj yoluyla kendilerine iletebilirsiniz. İçeriklerinizi herkese göstermek zorunda kalmadan, sadece belirli bir gruba ait kullanıcı kitlesine ulaşmak için Instagram Direct gerçekten de çok kullanışlı bir fonksiyon.

7. Takipçilerinizle iletişim içerisinde olun

Fotoğraflarınızı sürekli beğenen ve paylaşımlarınıza sıklıkla yorum atan sadık takipçilerinizi asla gözardı etmeyin. Eğer bu insanları görmezden gelirseniz eninde sonunda onları kaybedersiniz! Bunun yerine takipçilerinize ne kadar değer verdiğinizi onlara gösterin. Takipçilerinizin sizin paylaşımlarınıza yaptıkları yorumlara cevaplar atın, hatta bu kişilerin hesaplarına gidin ve onların fotoğraflarını beğenin ve hatta içeriklerine siz de yorumlar atın. Bir zamanlar Statigram olarak bilinen ve şimdiki ismiyle Iconosquare gibi üçüncü parti hizmetleri kullanarak yorumları takip edebilir ve sizinle en fazla etkileşim kuran takipçileri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

8. Takipçi satın alın

Instagram için takipçi satın alma eylemi bu aralar çok revaçta. Çok uygun fiyatlara gayet fazla sayıda takipçiye ulaşma imkanına sahipsiniz. Güvenilir takipçi hizmetleri için InstaAVM’yi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

InstaAVM Türk Takipçi Satın Al paketlerini tercih edebilirsiniz.

9. Shout out fonksiyonunu deneyin

Takipçileriniz ile iletişim içerisinde olmanız her zaman tavsiye edilir ama unutmayın ki ne kadar fazla kişiye ulaşırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Sizinle benzer takipçi kitlesine sahip diğer hesaplara shout out yapmak veya bu hesaplarla s4s (shout out karşılığında shout out) yapmak, dilediğiniz takipçi kitlesine ulaşma yolunda oldukça hızlı ve etkili bir strateji olabilir. S4s terimi, iki kullanıcının birbirlerine shout out etmek yani birbirlerini takipçilerine tanıtmak üzere anlaşmaya varmaları anlamına gelir. Hesaplarının takipçi sayısını binlerce artırma yolunda birçok Instagram kullanıcısının tercih ettiği başlıca teknik aslında tam da budur.

10. En yeni Instagram trendlerini sürekli takip edin

Hashtag ve shout out kullanımı gerçekten de harika stratejiler olabilir ama bu gibi trendlerin bir son kullanma tarihi olduğunu sakın unutmayın. Eğer Instagram ciddi olarak odaklanmak istediğiniz bir sosyal medya kanalıysa, diğer hesapların gerisinde kalmamak ve değerli takipçilerinizi kaybetmemek için en son Instagram trendlerini sürekli takip etmeli ve bu trendleri kendi hesabınıza uygulamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek