Instagram Taktikleri

Instagram Ünlüsü Olmak için Neler Yapmak Gerekir?

Hadi Instagram ünlüsü olmasak da en azından Instagram’ı daha iyi kullanmanın en iyi stratejileri nelerdir?

Instagram, aylık 800 milyondan fazla kullanıcısı ile sosyal medya paylaşım uygulamaları arasından en popüler olanlarından biridir. Instagram’da tanıdığımız çoğu insan; paylaşımlar arasından fotoğrafları inceliyor, kendi fotoğraflarını paylaşıyor ve beğeni ile yorumlar yolluyor. Hatta tüm bunlar kullanıcılar tarafından saat başı yapılıyor. Bu kadar popüler olan ve dünyadaki herkese ulaşmanıza imkan tanıyan bir sosyal medya platformu olmasına rağmen Instagram’ın, en yüksek potansiyeline ulaşacak şekilde nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili kafalarda hala soru işaretleri oluşmaktadır.

Instagram Fenomenleri Neden Fenomen?

Instagram’da takipçi kitlesi oluşturmaya nasıl başlayabiliriz ki? Ya da paylaşımlarımıza nasıl daha fazla beğeni alabiliriz? Instagram’da ünlü olmak gerçekten de mümkün mü yoksa bu tamamen dolandırıcılıktan mı ibaret? En favori uygulamanızda ünlü olmanın gizli hayallerini mi kuruyorsunuz? En beğendiğiniz Instagram hesaplarının nasıl o kadar büyüdüğünü merak mı ediyorsunuz?

Instagram’da daha iyi ve etkili olmanın yollarını, Instagram’da nasıl influencer olabileceğinizi ya da profilinizi bir üst seviyeye nasıl taşıyabileceğinizi gelin birlikte inceleyelim. Tüm bu amaçlara ulaşmak için kullanmanız gereken belirli stratejiler vardır. İşte bu taktikler şöyledir:

1. Geniş kapsamlı ve ciddi bir araştırma yapın.

Diğer her alanda olduğu gibi Instagram üzerinde de ulaşabileceğiniz mantıklı ve gerçekçi hedefler belirlemeniz çok önemlidir. Instagram hesabınızı yenilemek için işe en beğendiğiniz hesapları inceleyerek başlayın. En beğendiğiniz bu hesapların feedleri ile ilgili neleri beğeniyorsunuz ve bu faktörleri kendi hesabınıza nasıl daha farklı ve iyi bir şekilde entegre edebilirsiniz? Instagram profilinizin estetik tonu nasıl olacağı ile ilgili bir karar verin. Bunu yapabilmek için profilinizde paylaşacağınız içeriklerin belirli renk tonlarında olması gerekir. Mesela beyaz, pastel tonlar ya da koyu toprak tonları… İnsanlar göze hitap eden ve görsel olarak belirli bir tutarlılığı yakalayan profilleri daha çok beğenirler. Preview uygulaması sayesinde paylaşacağınız içeriklerin denemelerini yapabilir ve paylaştıktan sonra profilinizde nasıl görüneceğini test edebilirsiniz. Böylece feedinizi belirli renk tonlarında göze hitap edecek şekilde daha iyi düzenlemiş olursunuz.

Kendinize şu soruyu sorun: Kendiniz ile ilgili dünyaya ne gibi bir hikaye anlatmak istiyorsunuz? Instagram idollerinizi inceleyerek bu soruya cevap vermenize yardımcı olacak faktörleri tespit edin. Diğer kullanıcıların profillerini incelerken hashtag olarak hangilerini tercih ettiklerini, takipçileriyle hangi yolları kullanarak etkileşimde bulunduklarını ve ne sıklıkta içerik paylaştıklarını not edin.

2. Kaliteye mümkün olduğunca daha fazla önem verin.

Harika fotoğraflar çekin. Evet söylemesi kolay da yapması pek kolay olmayan bir şey olduğunu biliyoruz. Ancak fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirecek çok basit yöntemler mevcuttur.

Instagram profilinizi diğer kullanıcıların görmek isteyecekleri kaliteli fotoğraflarla doldurun. Düşünceli bir şekilde seçilmiş olan kaliteli fotoğraflar profilinizde belirli bir estetiği yakalamanızı sağlar, böylece takipçi kitlenizi oluşturacak çekirdek kullanıcıları profilinize çekmiş olursunuz.

Fotoğraf düzenleme konusuna gelince size yardımcı olacak milyonlarca uygulama vardır. En popüler fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında Snapseed, VSCO ve A Color Story bulunmaktadır. Bu uygulamaları tercih edebilirsiniz ancak Instagram’ın kendi filtrelerini sakın kullanmayın ve hep üçüncü parti foto düzenleme uygulamalarını tercih etmeye dikkat edin. Kontrastı artırın, fotoğrafınızı düzeltin ve fotoğrafınıza kendi kişisel dokunuşlarınızı ekleyin.

Capcanlı ve farklı renklerde çekilmiş olan güzel fotoğraflar sayesinde daha fazla beğeni toplayabilirsiniz. Unutmayın ki mükemmel fotoğrafçılığın en kilit faktörü ışıktır. Dikey fotoğraflar da çekmeyi deneyerek diğer kullanıcıların dikkatlerini kendi profilinizin üzerine çekmeye çalışın.

3. Hashtagleri mantıklı bir şekilde kullanın.

Klavyeniz ile yazabileceğiniz ve aklınıza gelen her şey hashtag olarak kullanılabilir. Ancak hashtaglerden en ideal ve sağlıklı bir şekilde yararlanmak için stratejik düşünmeniz gerekir. #Yani #her #hasthtagi #kullanmak #zorunda #değilsiniz!

Instagram bir içerik paylaşımı başına en fazla 30 hashtag eklemenize olanak tanıyor. Ama paylaşacağınız fotoğrafın konusuyla ilgili olan ve en çok tercih edilen 12 hashtagi seçmeniz daha iyidir. Fotoğrafta yer alan nesneler, fotoğrafı çekerken kullandığınız makinenin markası ve modeli, fotoğrafı çektiğiniz konum ve fotoğrafı düzenlerken kullandığınız uygulamalar hashtag seçimleri için oldukça ideal başlangıç noktalarını oluşturmaktadır. Ayrıca Focalmark adında bir üçüncü parti hizmeti sateyesinde hashtag önerileri alabilir ve bunları kopyalayıp paylaşımlarınıza yapıştırabilirsiniz.

Instagram üzerinde bir hashtagin ne kadar popüler olduğu ve toplamda ne kadar kullanıldığı ile ilgili bilgiler, hashtagleri yazarken karşınıza çıkacaktır. Aşırı popüler olmayan ama orta derecede popülerlik yakalamış olan hashtagleri tercih etmeye özen gösterin. #sevimli veya #seyahat gibi hashtagleri kullandığınız zaman amaçladığınız ilgiyi göremezsiniz çünkü bu yüksek popülerlik kazanmış olan hashtaglerde paylaşım yaptığınız gibi eklediğiniz her şey diğer paylaşımlar arasında kaybolup gidecektir. Üzerinde iyi düşünülmüş, stratejik ve akıllıca seçilen bir hashtag; hakkında sıklıkla arama yapılan ama aynı zamanda da hakkında fazla paylaşım yapılmayan bir hashtagtir.

4. Etkileşim yakalamaya odaklanın.

Etkileşimler sayesinde takipçi kitlenizin sizi tanımasına fırsat vermiş oluyorsunuz. Ya da en azından sizin bir versiyonunuzu tanıyorlar. Instagram’da paylaşacağınız bir içerikte hikaye anlatmayı deneyin. Fotoğrafınızı açıklayacak cümleleri fotoğrafın içerisinde değil de caption olarak paylaşın. Başka bir hesap tarafından paylaşılmış olan çok beğendiğiniz bir içeriğe yorum yazarken düşüncelerinizi açıkça belirtin ve yorumunuza kişisellik katın ki yapacağınız yorum spam olarak algılanmasın.

Eğer yurt dışına seyahate çıktıysanız ya da yöresel bir yeri ziyaret ettiyseniz, yerel topluluk ile etkileşim kurarak hesabınıza büyük bir avantaj kazandırmış olursunuz. Konum etiketleri yani geotaglar ve yerelleştirilmiş hashtagler kullanarak etrafınızdaki kitle ile iletişim kurun çünkü bu insanlar bulundukları konumdan başkaları tarafından paylaşılan içeriklere ilgi duyabilirler.

İçeriklerinizi ne kadar sıklıkta paylaşmanız gerektiği konusu da büyük bir önem taşır. Size göre en uygun saati belirleyin ve takipçilerinizin hangi saatlerde daha fazla aktif olduklarını tespit edin. Paylaşım yapma sıklığınız yayınlayacağınız içeriklerin tipine göre de değişiklik gösterir. Bir gün içerisinde bir – üç kez paylaşım yapabilirsiniz ama kaliteden asla ödün vermeyin.

Sizinle benzer içerik paylaşımları yapan ve çok beğendiğiniz hesapları takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca o hesapları takip eden diğer kullanıcıları da takip ederek Instagram profiliniz üzerine dikkatleri çekmeyi başarabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde Instagram profilinizin görünürlüğü artmış olur ve yeni takipçiler sizin profilinize daha kolay ulaşım sağlarlar.

5. Yapmamanız gereken şeyleri unutmayın!

Spam yapmayın ve diğer insanların içeriklerini regram yapmayın. Instagram’da sizi siz yapan özellikleri ve karakterinizi kaybetmeyin. Instagram hayatınızı paylaşabileceğiniz bir uygulamadır sadece, hayatınızın yerine geçecek olan bir şey değildir.

Instagram’da Ünlü Olmak

Ünlü olmanın yolları denildiğinde akla ilk olarak sosyal medya platformlarının lideri Instagram geliyor. Instagram, günümüzde birçok kişi için popülerlik kazanmanın ve ünlü olmanın bir platformu haline gelmiştir. Ancak, bu hedefe ulaşmak kolay bir süreç değildir. İlk olarak, dikkat çekici ve kaliteli içerik oluşturmak önemlidir. Fotoğraf ve videolarınızın estetik bir tarzı olmalı ve izleyicilerinizi etkileyecek özgün içeriklere odaklanmalısınız.

Bununla birlikte, düzenli olarak paylaşımda bulunmak ve takipçi kitlenizi sürekli olarak güncel tutmak da başarınız için önemlidir. Hashtag’leri etkili bir şekilde kullanarak içeriğinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda, etkileşimlerle takipçilerinizle doğrudan iletişim kurmalısınız. Yorumlara yanıt vermek ve diğer kullanıcıların içeriklerini beğenmek, Instagram topluluğu içindeki etkileşiminizi artırabilir.

Instagram’da ünlü olmak için Instagram’ın sunduğu çeşitli özellikleri kullanmak da önemlidir. Hikayeler, IGTV ve Reels gibi özelliklerle çeşitli içerikler üreterek farklı kitlelere hitap edebilirsiniz. Ayrıca, işbirlikleri yaparak diğer kullanıcılarla ortak projelerde yer alabilir ve takipçi kitlenizi artırabilirsiniz.

Son olarak, sabır ve tutku önemlidir. Ünlü olma süreci zaman alabilir ve başarı, sürekli çaba sarf etmeyi gerektirir. Ancak, kaliteli içerik üretimi, etkileşim ve stratejik kullanım ile Instagram üzerindeki ünlü olma yolunda önemli adımlar atabilirsiniz. Unutmayın ki her başarı hikayesi, özveri ve sürekli çaba ile şekillenir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek