Instagram Taktikleri

Instagram Hikaye Nedir? A’dan Z’ye Stories

Snapchat, zaman içerisinde otomatik olarak kendi kendini silen içerikler trendini başlatan ilk uygulamaydı. Ama Instagram da haklı olarak sosyal medyanın en popüler trendlerinden biri haline gelen bu fırsattan yararlanmak istedi. Sonuç olarak, 2 Ağustos 2016 yılında Instagram, Hikayeler özelliğini platforma getirerek Snapchat’a rakip oldu. Instagram Hikayeleri’ne daha ilk çıkış tarihinden itibaren günümüze kadar kullanıcıları daha da mutlu etmek için birçok yeni fonksiyon ve özellik eklendi ve eklenmeye de devam etmekte. Zaten şirket ve markaların tüm olan bitenler hakkında haberleri var. Tam da bu yüzden Instagram Hikayeleri’nden olabildiğince yararlanmak istiyorlar. Bu yazımızda instagram hikaye nedir sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık.

Instagram Hikaye Nedir?

Instagram hikayeleri, fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan Instagram’ın, içeriklerin bir süre sonra otomatik olarak silinmesini sağlayan versiyonudur. Instagram Hikayeleri’nde kullanıcılar, fotoğraflarını ve videolarını slayt gösterisi gibi paylaşma imkanına sahip oluyor. Paylaşılan içerik 24 saat kaldıktan sonra otomatik olarak platformdan siliniyor.

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların ana Instagram hesaplarından ayrıdır ve daha kaba taslak olan içeriklerin daha gerçek zamanlı bir şekilde paylaşılması için tasarlanmıştır. Hikayeler, Instagram’da zaten daha önceden varolan filtre seçeneklerini daha da genişletiyor. Instagram Hikayeleri’nde yaratıcılığınızın sınırlarını aşmanız için yazı ekleme, çizim yapma ve çıkartma/yapıştırma ekleme gibi çeşitli filtre seçenekleri mevcut.

Instagram Hikayeleri ilk kez duyurulduğunda Instagram şu açıklamayı yaptı: “Her zaman için Instagram, sonsuza kadar hatırlamak istediğiniz anlarınızı paylaşabileceğiniz bir sosyal medya platformuydu. Şimdi Instagram Hikayeleri sayesinde hayatınızın öne çıkan anları dışında da olan biten her türlü anlarınızı ve hatıralarınızı paylaşabileceğiniz bir yere sahipsiniz.” 24 saat sonra kendi kendini silen ve asıl Instagram profilinizde yer almayan içerikleri ile Instagram Hikayeleri, doğrudan Snapchat’a rakip oluyor.

Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom, iki uygulama arasındaki benzerlikler ile ilgili kendine soru sorulduğunda şu cevabı verdi: “Snapchat her övgüyü hak ediyor. Başkası tarafından daha önce hiç düşünülmemiş olan yenilikleri getiren biriyseniz ne mutlu size. Bu aynı Instagram’ın, filtreleri önplana getirmesi ile ilgili tüm övgüleri hak etmesine benziyor. Ama asıl olay bir şeyin kim tarafından ilk kez yapıldığı değildir. Asıl olay, formatın ne şekilde olduğu ve varolan bir özelliği kendi ağınıza taşıyıp kendi dokunuşlarınızı ekleyerek markanıza göre kişiselleştirmenizdir.”

Instagram Hikayeleri’ni rakip Snapchat’tan ayıran en önemli faktörlerden biri keşfedilebilirliktir. Uygulamada takip ettiğiniz hesaplar tarafından paylaşılan hikayeleri keşfetmek o kadar basit ki… Hatta varolan arama araçları sayesinde takip etmek isteyeceğiniz yeni hesaplar keşfetmek de oldukça kolay bir eylem.

Hatta Instagram, zaten takip ettiğiniz en iyi hesaplarla olan etkileşiminizi daha da kolaylaştırmak için belirli bir algoritmaya göre hikayeleri yayın akışınıza çıkarıyor. Instagram’ın algoritması; hem Instagram hem de Facebook üzerinden etkileşim alan içerikler hakkında topladığı verileri kullanarak, bir kullanıcının ana yayın akışında hangi hiyakelerin yer alması gerektiğine karar veriyor.
Tüm bunlara ek olarak Instagram Hikayeleri “keşfet” sekmesinde de yer aldığı için kullanıcıların yeni hikayeler keşfetmesi bir hayli kolaylaşmış oluyor.

Markalaşmak İçin Instagram Hikaye Kullanmak

Hikayeler özelliği sadece Ağustos 2016’da kullanıma başlanmış olmasına rağmen daha şimdiden Instagramcılar üzerinde çok olumlu ve etkili bir izlenim bırakmayı başardı. Sadece 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde Instagram Hikayeleri’nin günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyona ulaştı. Snapchat’ın bu aynı kullanıcı sayısına ulaşması ise 6 sene aldı.

Ayrıca insanlar Instagram Hikayeleri’ni sadece arkadaşlarıyla bağlanmak için de kullanmıyor. Platform üzerinde en fazla görüntülenen hikayelerin üçte biri markalardan ve şirketlerden geliyor.
Üstelik Instagram Hikayeleri’nde etkileşim oranları oldukça etkileyici seviyelerde. Her 5 hikayenin biri bir izleyiciden özel mesaj alırken, hikayelerin yüzde 70’i sesi açık bir şekilde izleniyor. Bu da sessiz video izlemenin fazlasıyla yaygın olduğu Facebook’tan oldukça farklı bir istatistik.

Elbette ki Hikayeler platformunda görülen bu etkileyici istatistiklerin büyük bir nedeni zaten fazlasıyla popülerlik kazanmış olan Instagram’a ait olmasıdır. Instagram’da yaklaşık olarak 600 milyon kullanıcı her gün ortalama olarak 95 milyon fotoğraf ve video paylaşıyor ve 4.2 milyar içeriğe beğeni yolluyor.

Ancak Instagram Hikayeleri’nin gelişmesinde rol oynayan tek faktör Instagram değildir. Yaratıcı stüdyo Delmondo’nun CEO’su Nick Cicero’ya göre, 2016 yılının Ağustos ile Kasım ayları arasında bir Snapchat hikayesinin ortalama görüntülenme oranı yüzde 40 düşüş göstermiştir. Ayrıca TechChrunch da Snapchat’de görüntülenme ve etkileşim oranlarında çeşitli düşüşlerin yaşanması ile ilgili haberler yayınlamıştır.

İster Snapchat ile Instagram Hikayeleri arasında tercih etmeye çalışıyor olun; ister sosyal medya hesaplarınıza bir yenisini eklemek istiyor olun, Instagram’ı kullanan tüm markaların neredeyse yüzde 50’sinin Instagram Hikayeleri’nde varolduğunu ve gelecekte daha da fazla markanın bu platforma geleceğini göz önüne aldığımızda Hikayeleri kullanmaya başlamak için daha fazla neden bekleyesiniz ki?

Instagram’da Hikaye Nasıl Paylaşılır?

Instagram ana sayfasından (yayın akışınızın bulunduğu sayfa), ya ekranın sol üst köşesindeki kamera butonuna tıklayın ya da sağa kaydırın. Bu işlemden birini yaptığınızda Instagram Hikayeleri’nin kamera fonksiyonuna erişmiş olursunuz. Şimdi karşınıza birkaç seçenek çıkacak: “Canlı”, “Normal”, “Boomerang” ve “Eller Serbest” gibi. Aynı ekranda kameranızın flaşını kapatabilir ya da açabilir ve dilerseniz cep telefonunuzun arka ya da ön kamerası arasında istediğinizi seçebilirsiniz.

Bir fotoğraf ya da video çektiğinizde, Instagram Hikayeleri’nde mevcut olan düzenleme ve filtreleme seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz. Örneğin yazı ekleme, çizim yapma, yapıştırma ekleme gibi. Böylelikle içeriğinize daha fazla yaratıcılık ve canlılık katabilirsiniz.

Eğer hazırladığınız içerikten memnun değilseniz, eklediğiniz filtrelerin üzerine gelerek basılı tutun ve ekranın altında karşınıza çıkacak olan çöp kutusuna taşıyın, böylelikle istenmeyen bu filtreleri kaldırabilirsiniz. Ayrıca sol üst köşede yer alan çarpı işaretine tıklayarak içeriğinizi tamamen silebilirsiniz. Oluşturduğunuz içeriği kaydetmek istiyorsanız, ekranın sol alt köşesinde yer alan yatay çizgiye doğru aşağı ok işaretine tıklayarak “kaydet” butonuna tıklayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz içeriği Instagram Hikayeleri üzerinde paylaşmak için iki yöntem var:

  • Ekranın sol alt köşesinde yer alan daire içindeki artı işaretine tıklayarak içeriğinizi halka açık olarak doğrudan Hikayeler’de paylaşabilirsiniz.
  • Ekranın sağ alt köşesinde yer alan “gönder” butonuna tıklayarak farklı gönderme seçeneklerine erişebilirsiniz. Örneğin hikayenizi belirli bir kişiye özel mesaj olarak göndermek istiyorsanız bu yönetimi tercih etmeniz gerekir.

Instagram Hikaye Özellikleri Neler?

Filtreler

Instagram platformunda olduğu gibi Hikayeler platformunda da içeriklerinize filtre ekleme şansına sahipsiniz. Bir fotoğraf ya da video çektikten sonra ekranı sağa ve sola doğru kaydırarak kullanıma hazır olan seçenekler arasından istediğiniz filtreyi ekleyebilirsiniz. Instagram filtrelerinin aksine Hikayeler’deki filtre seçenekleri, hangi filtreye baktığınıza dair herhangi bir bilgi vermez ve filtrenin yoğunluğunu değiştirme imkanı tanımaz.

Çizim yapma

Instagram Hikayeleri, içinizdeki ressamı ortaya çıkarmanız için birtakım çizim yapma fonksiyonları sunuyor. Bu fonksiyonlara erişmek için ekranın sağ üst köşesinde yer alan kalem ikonuna tıklamanız yeterli. Kalem ikonuna tıkladıktan sonra ekranın üst kısmında üç araç görüntülenir. Kalem, keçeli kalem ve neon fırça. Kalem seçeneğini tercih ettikten sonra ekranın altında karşınıza varsayılan renkler çıkacaktır. Dilerseniz herhangi bir renk seçeneğini basılı tutarsanız renk ıskalasına erişebilir ve renkler üzerinde oynamalar yaparak tam da istediğiniz renk tonunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ekranın sol kısmındaki bar sayesinde kalem ucunuzun kalınlığını da belirleyebilirsiniz.

Yazı ekleme

Instagram Hikayeleri’ne kendi düşüncelerinizi ya da içerik ile ilgili bilgilerin yer alacağı yazılar eklemeniz de mümkün. Hikayenize yazı eklemek için iki yöntem bunmaktadır. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, sonuç olarak karşınıza yazı ekleme seçenekleri çıkacaktır.

  • Ekranın herhangi bir yerine dokunun
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Aa ikonuna tıklayın.

Ekranın sol üst köşesinde yer alan alt alta üç yatay çizgi ikonuna tıkladığınız zaman yazınızı sağa ya da sola taşıyabilir ya da tam olarak ortalayabilirsiniz. Varsayılan seçeneğin “ortala” olduğunu belirtelim. Aynı çizim yapma seçeneğinde olduğu gibi yazı ekleme seçeneğinde de ekranın altında yer alan renk tonları arasından tercihinizi yapabilir ya da herhangi bir renge basılı tutarak renk ıskalasına erişebilir ve tam istediğiniz renk tonunu elde edebilirsiniz.

Ekranın solunda yer alan bar üzerinden yazınızın boyut ayarını yapabilirsiniz. Yazınızın yerini ve boyutunu değiştirmek için yazı editörüne bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz yazı üzerine basılı tutup istediğiniz yere taşıyabilir, iki parmağınız sayesinde aynı bir fotoğrafta olduğu gibi yazıyı büyültüp küçültebilir ve parmak hareketlerinizle yazıyı kendi etrafında döndürebilirsiniz. Yani yazınızın standart yatay yerine örneğin çapraz olarak da yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Snapchat’in aksine Instagram Hikayeleri’nde yazı limiti yoktur. Bunu iyice anlayın. Bir yazı ekleyin ve dilediğiniz düzenlemeleri yapın. Sonra başka bir yeni yazı ekleyin ve dilediğiniz düzenlemeleri yapın. İstediğiniz miktarda yazı ekleyebilirsiniz çünkü bunun kesinlikle bir sınırı yoktur.

Çıkartmalar

Emoji olmayan bir sosyal medya platformu düşünebilir misiniz? Instagram Hikayeleri, emojilerin içeriklere kattığı eğlence ve canlılığı bir adım daha ileri taşıyor ve birçok insan duygularını sembolleyen alışageldiğimiz yüz mimiklerine bağlı kalmayarak içeriklerinize birçok çeşit dekoratif yapıştırma ekleme şansı veriyor.

Kişiselleştirebileceğiniz çıkartmalar sayesinde içeriğiniz ile ilgili konum, hava durumu ve saat hakkında bilgiler verecek yapıştırmalar ekleyebilirsiniz. Hikayeler’deki konum seçeneği, normal Instagram yayın akışınıza ekleyeceğiniz bir içerik ile aynı şekilde işler. Bir konum hakkında arama yapabilir veya karşınıza gelen konumlar arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Kullanıcılar hikayenizi izlerken yapıştırma üzerine tıklayarak hikayenin yer aldığı konum hakkında bilgi sahibi olabilir. Yalnız hikayenizin “konum” sayfasında yer almayacağını belirtmemiz gerekir.

Her kişiselleştirilebilen çıkartma farklı farklı seçenekler sunmaktadır. Örneğin hava durumu ile ilgili olan çıkartma hem santigrat hem de fahrenhayt ile sıcaklık derecesini yazı olarak gösterebilir ya da güneş veya bulut gibi hava ikonları kullanarak o anki hava durumu hakkında bilgi verebilir. Tek yapmanız gereken şey çıkartma üzerine bir kez basmak ve dilediğiniz yere taşıdıktan sonra seçenekler arasından istediğinizi tercih etmek.

Diğer çıkartma seçenekleri ise fotoğrafa genelde eğlence ve renk katacak şeylerdir. Mesela gözlükler, şapkalar ve elbette ki emojiler. Ayrıca Instagram, sınırlı bir süre boyunca sezonluk ve mevsimsel çıkartma seçenekleri de zaman zaman kullanıcılarına sunuyor. Fotoğrafınıza ya da videonuza istediğiniz miktarda çıkartma ekleyebilirsiniz. Bunun sınırı yoktur.

Boomerang

Instagram Hikayeleri üzerinde sadece fotoğraf ve video paylaşmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz GIF gibi ileri veya geri alınan video klipleri çekmeniz de mümkün. Bu videolar Boomerang adı altında geçiyor ve hikayelerinize fazlasıyla renk ve hareket katıyor. Boomerang formatında video çekmek için Instagram Hikayeleri kamerasına gidin ve varsayılan “normal” seçeneğini “Boomerang” seçeneğine getirin. İşte bu kadar basit. Şimdi GIF formatındaki videolarınızı çekebilir ve takipçilerinizin dikkatini çekmeye başlayabilirsiniz. Sadece tıklayın ve bir seri fotoğraf çekin. Sonrasında Instagram çekilen bu fotoğrafları Boomerang videosu formatında biraraya getirsin.

Canlı yayın

Instagram’ın canlı yayın özelliği Instagram Hikayeleri’nde yer almaktadır. Canlı yayın yapmak için Hikayeler kamerasına gelin ve “Canlı” seçeneğine gelin ve sonrasında “Canlı Yayına Başla” butonuna tıklayarak yayınınızı başlatın. Canlı yayın esnasında, yayın akışının üstünde yer alan Hikayeler barında profil fotoğrafınızın altında “canlı” kelimesi yer alacaktır. Arkadaşlarınız ve takipçileriniz, canlı yayın yapmaya başladığınız anda bunun ile ilgili bildirim alır ve sizi izlemeye başlarlar.

Canlı yayın yaparken size gelen bir yorumu pinleyerek herkesin o yorumu görmesinden emin olabilirsiniz. Ya da dilerseniz yorumları tamamen kapatabilirsiniz. İzleyicileriniz istedikleri kadar yorum ve beğeni atabilirler. Bir saate kadar canlı yayın yapma hakkına sahipsiniz ve canlı hikayenizi bitirdiğiniz zaman bu içerik yayın akışınızdan kaldırılır. Canlı yayınlar da “keşfet” sekmesi dahilinde görüntülenebilir, böylece Instagram kullanıcıları canlı yayın yapan kişileri kolaylıkla keşfedebilir.

Bahsetme

Snapchat’in aksine Instagram Hikayeleri’nde paylaştığınız içeriklerde diğer kullanıcılardan bahsedebilirsiniz. İşlem aynı normal Instagram içeriklerinde olduğu gibidir. Hikayenize yazı eklemek için Aa ikonuna tıklayın, @ sembolüne tıklayın ve kullanıcı ismini girin. Instagram, hikayenize bahsetmek istediğiniz kullanıcı ismini yazarken yazdıklarınıza uyan olası hesapların bir listesini karşınıza çıkaracaktır. Bahsetmek istediğiniz hesaba gelin ve tıklayın.

Hikayenizi izleyen bir kullanıcı bahsetmeye tıkladığı zaman bahsettiğiniz kişinin ismini görecektir ve buna tıkladığı zaman o kişinin profiline otomatik olarak yönlendirilecektir. Eğer başka bir kullanıcının hikayesinde bahsedilen kişi siz iseniz bu konu hakkında DM’den bir bildirim alırsınız. Bu mesaja tıklayarak o hikaye içeriğine yönlendirilirsiniz. Eğer takip etmediğiniz bir kişi tarafından bahsedilmişseniz bu bildirimi özel mesaj istekleri kısmından görebilirsiniz.

Linkler

Instagram Hikayeleri’nde de linkler bulunmaktadır. En azından bazılarında. Şu an için Instagram bu fonksiyonu onaylanmış hesaplarda test etmektedir. Bu onaylanmış hesaplarda test edilen fonksiyon kapsamında bazı hikayelerin sonunda “daha fazlası için tıkla” şeklinde bir link yer alıyor. Bu linkin bulunduğu hikayeyi izleyen kullanıcılar bu kısma doğrudan tıklayabilir ya da ekranı yukarı doğru kaydırarak doğrudan uygulama içerisinde o linki görebilir.

Insights

Ana yayın akışında paylaşılan gönderilerde olduğu gibi Instagram Hikayeleri’nde de kurumsal hesaplar için istatistiksel bilgilerin yer aldığı Insights bulunmaktadır. Kurumsal hesap kullanan profiller Insights sayesinde paylaşılan her bir hikayeye özel; ulaşılan kullanıcılar, bırakılan izlenimler ve alınan yorumlar gibi istatistikler hakkında bilgi alma şansına sahip.

Reklamlar

Instagram, aynı linklerde de olduğu gibi Instagram Hikayeleri üzerinden tam ekranlı reklamlar yapma fonksiyonu ile ilgili testler yapmaktadır. Bu reklamların; müşteri hedefleme, müşteri kitlelerine ulaşma ve istatistiksel bilgi sunma gibi kapasitelere sahip olması planlanmaktadır. Bu reklamlar hikayeler arasında karşınıza çıkacak ve o anda incelediğiniz hikayeyi yarıda kesmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Adage’ye göre video reklamları 15 saniye, sponsorlu fotoğraf reklamları ise 5 saniye sürecek.

Her ne kadar bahsi geçen bu reklam fonksiyonu şimdilik sadece belirli markalarda test ediliyor olsa da, bu fonksiyon reklamcıların çok daha geniş kullanıcı kitlelerine ulaşma imkanına sahip olacağı anlamına geliyor. Hem Instagram hem de Facebook üzerinden verilen reklamlar ile ilgili istatistiksel veriler de zaten Hikayeler’de yer alacak reklamların ne kadar da etkili olacağını daha şimdiden kanıtlıyor.

Instagram Hikaye Stratejileri

Instagram Hikayeleri’ni olabildiğince detaylı bir şekilde genel olarak açıkladık. Şimdi sıra oldukça eğlenceli bir platform olan Instagram Hikayeleri’ni kullanırken uygulanması gereken en iyi stratejilerde.

Bir hikaye anlatın

Zaten platformun isminden de anlaşılacağı gibi yapmanız gereken şey apaçık ortada aslında. Ancak birçok kullanıcı ve markanın bunu yapmaması inanılmaz derecede şaşırtıcı. Anlatacağınız Instagram Hikayesi, bir iki fotoğraf ya da videodan çok daha fazlasını içermeli. Hikayenize ekleyeceğiniz faktörler slayt gösterisi formatında olacağı için ekleyeceğiniz video ve fotoğrafların birbiriyle yakından alakalı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu format sayesinde çok daha uzun olan bir hikayeyi tek tek içerikleri biraraya getirerek anlatma şansına sahipsiniz. O yüzden bu şansı iyi kullanın.

Kendiniz olun

Snapchat ve Instagram Hikayeleri gibi platformlar, sanki daha yeni çekilmiş fotoğraf veya videoların içerik olarak hemen paylaşılabileceği bir sosyal medya uygulaması olarak tasarlanmışlardır. Her ne kadar bu içeriklerin çok daha önceden çekilmiş olma ihtimali mümkün olsa bile. Bu yüzden paylaşacağınız hikaye mümkün olduğunca eğlenceli ve dikkat çekici olması gerektiği gibi aynı zamanda da ana yayın akışınızda paylaştığınız normal bir Instagram gönderinizde olduğu kadar “mükemmelleştirilmiş” kalitede olmak zorunda değildir. Bu yüzden hikayelerinizi hazırlarken denemeler yapmaktan ve yaratıcılığınızı açığa çıkarmaktan çekinmeyin. Hata yapmaktan sakın korkmayın.

Değer katın

Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram Hikayeleri’nde paylaşacağınız içeriklerin de izleyicilerinize değer katacak şekilde hazırlanmış olması çok önemlidir. Amacınız diğer kullanıcıları eğlendirmek, onlara yararlı bilgiler sunmak ya da tamamen farklı bir şey olabilir. Ne olursa olsun bu amaç doğrultusunda kullanıcıları kendinize çekmeye devam edecek şekilde değer ve yarar sağlayan içerikler hazırladığınızdan emin olun.

Yaratıcı olun

Daha önce bahsettiğimiz gibi Instagram Hikayeleri, yaratıcılığınızı konuşturmanız için çizim yapma ve yapıştırma ekleme gibi içeriklerinize ekleyebileceğiniz birçok fonksiyon sunuyor. Bu özelliklerden mutlaka yararlanın ve yaratıcılığınızın sınırlarını aşın. Bir hikaye içerisinde farklı farklı formatta hazırladığınız medya içerikleri eklemeyi deneyin. Fotoğraf, yazı slaytları, videolar ve Boomeranglar… Bunların hepsini bir hikayeye eklemeyi deneyin ve sonuçları değerlendirin. Farklı tipte içerik çeşitlerini paylaşırsanız diğer kullanıcıların dikkatini üzerinizde toplamayı başarabilirsiniz.

Plan yapın ve gelecekte paylaşacağınız içerikleri daha önceden hazırlayın

Instagram Hikayeleri, son 24 saat içerisinde çekildiği sürece taslak olarak kaydettiğiniz içerikleri paylaşmanıza olanak tanıyor. Bundan daha önce hazırlanan bir içeriği mi eklemek istiyorsunuz? O zaman o içeriği düzenleme uygulamasında açın ve mobil cihazınıza tekrar kaydedin. İşte bu kadar basit. Instagram, aslında eski olan ama tekrar yeni kaydedilen bu içeriği yeni içerik olarak gördüğü için paylaşmanıza izin veriyor. Bu fonksiyondan yararlanmanız gerçekten de çok önemli. Geleceği düşünün, planınızı programınızı ona göre yapın ve içeriklerinizi önceden hazırlayın. Böylece inanılır, dikkat çekici ve eğlenceli hikayeler hazırlamanız çok daha kolay bir hale gelir.

Hootsuite’nin kendi sosyal medya ekibi, sosyal medya reklamı platformu olan AdEspresso’yu satın aldıklarını duyurmak için bu stratejiyi uyguladı. Duyurunun yer aldığı markalaşmış fotoğrafları, bu satın alımın ne kadar önemli olduğunu gösteren istatistiksel verilerle biraraya getirdi. Böylece Hootsuite daha duyuruyu yapmadan önce hikayesini hazırlamış oldu.

İçerikleriniz dikey olsun

Aslında diğer sosyal medya platformlarında paylaşılacak olan videoların yatay olması ile ilgili önerilerin aksine Instagram Hikayeleri’nde her türlü içerik formatını dikey olarak çekmeye özen gösterin. Neden mi? Çünkü insanlar mobil cihazlarını kullanırken o tip içeriklere dikey açıdan bakıyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre mobil cihaz kullanıcıları yüzde 94% zaman cihazlarını dikey olarak tutuyor. Instagram Hikayeleri de sadece mobil cihazlarda kullanıldığı için izleyicileriniz için en uygun olan içerik tipi dikey olandır.

Ekranı doldurun

Instagram Hikayeler dışında daha önceden başka yollarla çekilmiş olan içerikleri hikaye olarak eklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda bu içeriğin başka yollarla çekilmiş olduğunu belli etmemek için hazırladığınız içeriğin ekranı tamamen dolduracak şekilde olmasından emin olun. Yani paylaşacağınız içeriklerin etrafında siyah bir çerçeve olmasın.

Diğer sosyal medya profillerinizden farklı olun

Twitter’da paylaşacağınız Tweetler, Facebook’ta paylaşacağınız içeriklerle tamamen aynı olmaması gerektiği gibi Instagram Hikayeleri’nde paylaşacağınız içerikler de diğer sosyal medya profillerinizde paylaşacağınız içeriklerden farklı olmalıdır. Her ne kadar Instagram Hikayeleri, Snapchat’e aşırı yakın olsa da, bir platformda paylaşacağınız içeriğin tamamen aynısını diğer platformda da paylaşmak oldukça yanlış bir yöntemdir. Her sosyal medya platformunun izleyici kitlesi farklıdır. Bundan dolayı Instagram Hikayeleri’nin kullanıcı kitlesi, Snapchat kullanıcı kitlesine göre elbette ki farklı olacaktır. Zaten tamamen aynı içerikleri farklı sosyal medya kanallarında paylaşmak tembel olduğunuzun bir göstergesidir ve takipçilerinizin gözünde olumlu bir izlenim bırakmaz.

Paylaştığınız hikaye ile ilgili duyuru yapın

Instagram Hikayeleri sadece 24 saat uygulamada kalır sonra otomatik olarak silinir. Paylaşılan hikayeler, bu 24 saat içerisinde kullanıcıların yayın akışlarının en üst kısmında Hikayeler barında ve hikayeyi paylaşan kişinin profilinde görünür. Ancak daha da fazla görünürlük elde etmeniz mümkün. Hikayenizi hazırlamak için oldukça fazla zaman harcadınız ve kim bilir ne kadar efor sarf ettiniz. Bundan dolayı hikayeniz duyurulmayı hak ediyor. Paylaşacağınız normal bir Instagram gönderisinde yayınlamış olduğunuz hikayeyi duyurun ve hikayenize gelecek olan izlenimlerin keyfini çıkarın.

Eylem çağrısı yapın

Ürettiğiniz her içerikte kendinize şu soruyu sormalısınız: “İçeriğimi izledikten ya da gördükten sonra izleyicimlerimden ne gibi bir eylemde bulunmalarını istiyorum?” Durum Instagram Hikayeleri’nde de farklı değildir. Hangi yöntemi uyguluyor olursanız olun hazırlayacağınız hikayeyi içeriğe uygun bir eylem çağrısı ile bitirmeye dikkat edin. Örneğin akıllıca hazırlayacağınız bir hikaye yardımıyla, markanızın sitesini ziyaret edip sizden alışveriş yapması için kullanıcılarınızı motive edebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri ve Instagram Pazarlaması

1. Nasıl yapılır temalı ve yapım talimatları içeren paylaşımlar

Instagram hikayelerini instagram pazarlaması için kullanarak etkili bir strateji oluşturabilirsiniz. İnsanların ürünlerinizi kullanmalarını mı istiyorsunuz? O zaman ürünlerinizin nasıl kullanıldığını anlatan hikayeler hazırlayın ve paylaşın. İnsanlar özellikle son zamanlarda sosyal medya platformlarında yer alan “nasıl yapılır” temalı içeriklere fazlasıyla ilgi göstermektedir. Instagram Hikayeleri de bu sosyal medya platformlarından biri olduğu için bu tip içerikler hazırlayarak izleyicilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Bu mükemmel yöntemi birçok marka kullanmaktadır. Örneğin Ketel One kokteyl tarifleri ile ilgili içerikler hazırlarken, Kijiji bütçesine dikkat etmeye çalışan tüketicilere özel “kendin yap” (DIY – do it yourself) temalı içerikler paylaşmayı çok seviyor. Etsy markası ise hobi meraklılarına özel yaratıcı projeler üretmelerine yardımcı olan adım adım talimatların yer aldığı içerikler paylaşıyor.

2. Kamera arkasını gösterin

İster takipçileriniz için tanıtıcı bir ofis turu düzenleyin, ister özel bir etkinliğe izleyicilerinizi konuk edin, kamera arkası ile ilgili olan içerikler Instagram Hikayeleri gibi sosyal medya platformları için çok popüler olan bir paylaşım çeşitidir. Başka bir fikir aklınıza gelmiyor mu? O zaman markanız bünyesinde çalışan kişinin ofiste geçen bir gününü betimleyen bir hikaye hazırlamayı deneyin.

Örneğin New York Times, Westminster Kennel Club’ın köpek şovu etkinliği esnasında takipçilerine çok eğlenceli kamera arkası görüntüler sundu. Köpek şovunun yapım aşamasında kullanılan her türlü faktörü tanıtmak yerine New York Times, şovda yer alan köpeklerin her biri ile tanıtıcı özel çekimler yaptı. Bu tip bir etkinlikte olaylara o kadar yakın olabilen tek New York Times olduğu için, takipçileri de etkinliğe benzersiz bir bakış açısından tanıklık etmiş oldu.

3. Eğlenceli listeler paylaşın

Liste şeklinde hazırlanan içerikleri üretmek oldukça kolaydır ve takipçiler için okunması bir hayli eğlencelidir. Örneğin National Geographic, en çok ziyaret edilen ulusal parklar konulu bir Instagram Hikayesi hazırlayarak bu tipteki bir içeriğin ne kadar da eğlenceli ve dikkat çekici olabileceğini etkili bir şekilde gösterdi. Bu hikaye kapsamında, listede yer alan her bir parkın ismi paylaşıldı ve hepsine özel baştan çıkarıcı bir fotoğraf eklendi. Böylece National Geographic profilini takip eden kullanıcılar, rahatlıkla bu parklara tıklayarak haklarında bilgi sahibi olma şansını yakaladılar.

4. Soru cevap hazırlayın

Çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve influencerlarınızın hepsi gerçekten de çok ilgi çekici kişilerdir. Bu yüzden onlardan mutlaka yararlanın. Örneğin çalışanınızla birebir röportaj ya da markanızın uzmanlarının biraraya gelip belirli bir konuyu tartışmaları gibi soru cevap şeklinde hazırlanan içerikler, insanların ilgisini çekmenin ve takipçilerinize değer katmanın basit yollarından biridir.

5. Takipçilerinizin yorumlarını alın

Instagram Hikayeleri’nde platformun doğası gereği, takipçilerin ilgi gösterdikleri markalarla iletişim kurmaları bir hayli basit. O zaman neden müşterilerinizle bir diyalog kurmayasınız ki?
Instagram Hikayeleri; resmiyet gerekmeksiniz gerçek zamanlı içeriklerin paylaşılacak şekilde tasarlanmış olmasından dolayı, müşteri yorumlarını öğrenmenin en ideal yollarından biri. Yayın akışınızda hangi formatta içerikleri görmek istediklerini ya da piyasaya sürdüğünüz yeni bir ürün hakkında ne düşündüklerini müşterilerinize sorun.

Takipçilerinizden en beğendikleri seçenek ile ilgili bir fotoğraf paylaşmalarını istemek, hem çok değerli olan müşteri yorumu almanın hem de ilgi çekici bir anket yapmanın ideal bir yoludur.
Taco Bell bu stratejiyi çok etkili bir şekilde kullanan markalardan biridir. Taco Bell, markanın Instagram Hikayeleri profilinde ne gibi içerikler görmek istediklerini izleyicilerine sürekli soruyor.

6. Profilinizin kontrolünü sınırlı bir süre için başkasına verin

Eğer markanızın konuşmacıları ya da influencerları varsa bu kişileri mutlaka kullanın. Markaya yakın olan ve güvendiğiniz bir kişiye profilinizin kontrolünü verin ve bu kişinin yaratıcılığından faydalanın. Örneğin New York Moda Haftası kapsamında Maybelline New York kosmetik markası, Instagram Hikayeleri profilinin kontrolünü ergen influencer Jordyn Jones’a verdi. Bu süreç içerisinde Jordyn Jones, moda haftasında olup bitenler hakkında hikayeler hazırlayarak marka takipçilerinin bu özel etkinliğe daha da yakın olmalarını sağladı.

7. Takipçilerinize shout out yapın

Instagram Hikayeleri’nin en harika özelliklerinden biri, müşterilerinizle içerik paylaşmanız için markanıza başka bir platform sunmasıdır. Bu platformda resmiyet çok daha az seviyelerdedir. Bu nedenden dolayı müşterilerinizi ve takipçilerinizi tanıyarak onları ödüllendirmeniz bir hayli kolaylaşıyor. Ya mükemmel hazırlanmış bir içerik paylaşmış olsun ya da markanızın en sadık müşterilerinden biri olsun, Instagram Hikayeleri bu kişileri diğer takipçilerinize tanıtmak için harika bir platform.

Starbucks bu stratejiyi çok iyi uyguladı. Starbucks; kullanıcılarından, #RedCupContest (Kırmızı Bardak Yarışması) etkinliği boyunca markanın ikonlaşmış olan kırmızı bardağı ile ilgili içerikler paylaşmalarını istedi. Sonrasında paylaşılan içerikler arasından en beğendiklerini seçen Starbucks, bunları paylaşırken o içerikleri üretmiş olan kişilere shout out ederek onları tüm dünyaya tanıttı.

8. Özel kampanyalar ve kuponlar sunun

En sadık olan takipçilerinizi, markanızın içeriklerini takip etmeye devam etmeleri için motive edici şeylerle ödüllendirin. Instagram Hikayeleri, takipçilerinize özel hazırlanmış olan kampanyalar veya alışveriş kuponları gibi ödüller sunmak için ideal bir platformdur. Böylece müşterileriniz kendilerini daha iyi hisseder ve değer gördüklerine inanırlar. Sonuç olarak da markanızı tercih etmeye devam ederler. Hem siz kazanırsınız hem de müşteriniz kazanır.

9. Markanız ile ilgili haberleri duyurun

Duyurmak istediğiniz bir haber mi var? Belki markanız yeni bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor ya da başka bir şirketi devralmış olabilirsiniz. Veya sektöründe uzmanlaşmış bir lider başka bir şirketten sizin şirketinize geçiş yaptı. Bu gibi duyuruları ilk kez Instagram Hikayeleri’nde paylaşmayı deneyin. Instagram Hikayeleri’nde bu tarz duyurular yapmak, sizi takip eden kullanıcıların markanız hakkında en güncel bilgilere sahip olması anlamına gelir. Böylece gelecekte de paylaşacağınız içerikleri takip etmeye devam etmek isterler. Ayrıca bu tip içerikler sayesinde takipçilerinizi şirket duyuruları hakkında heyecanlandırmış olursunuz. Tüm dünya tarafından çok sevilen bir dondurma markası olan Ben & Jerry’s, şirketin yeni dondurma tatları ile ilgili duyurularını hep Instagram Hikayeleri’nde paylaşmayı tercih ediyor.


Sosyal medya çok hızlı ilerliyor. Bu yüzden oluşacak yeniliklere ya da ortaya çıkan yeni trendlere yetişmek ve ayak uydurmak, yeni platformları kullanmaya başlamak ve gerekli strateji değişikliklerini zamanında yapmak oldukça zor olabilir. Ancak sosyal medya pazarlamacılığı hakkında en temel bilgileri öğrenerek rakiplerinizi geride bırakabilir ve sektörünüzün lideri olmayı başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Whatsapp Destek